اعلام حریق

  |

اطفاء حریق

  |

آموزش ایمنی و آتش نشانی

  |

تامین و نگهداری

  
  • تهران - میدان هفت تیر -خیابان کریمخان - خیابان شهید عضدی (آبان جنوبی ) -جنب رستوران نایب - ساختمان آبان پلاک 1 واحد 2
  • 88933140
  • 09101945502

کارشناسی حادثه پلاسکو

بسمه تعالی
نیازهای امروز برای فردایی کم خطر
با سلام
حادثه ای تلخ در شهر اتفاق افتاد آنقدر تلخ که با گذشت قریب به بیست روز هنوز خنده ها بر لبها خشکیده گویی بر ایستگاههای آتش نشانی گرد غم پاشیده اند هنوز همه روزه در مراسمهای مختلفی شرکت میکنیم که به عنوان ذکر، یادبود ، گرامیداشت ، قدردانی ، و ... در سطح شهر برگزار می شود اما حیف ... افسوس و صد حیف که گویا قرار نیست این تلخ کامیها را پایانی باشد چرا که آنچه که از شواهد پیداست مباحث مطرح در شهر و مجامع تصمیم گیر گواه تسویه حسابهای سیاسی است تا پیگیری کاستیها .
در این زمان که تلخ کامی از دست دادن عزیزانمان از یک سو و نگرانی از آینده تکراری پیش رو از جهتی دیگر ، به اتفاق کمر به شکستنمان بسته اند ، عدم همگرایی سیاسیون بر شدت تلخی حادثه افزوده است .
این روزها به دنبال واژه ای میگردم که عمق نگرانی ام را بیان کند . با تکیه بر دانش و البته تجربیاتم خدا را شاهد میگیریم که اگر مطالعه دقیقی در خصوص شهادت امید عباسی ، علی قانع و شهید حاجی پور صورت میگرفت و این موارد به عنوان CASE STUDY توسط صاحبنظران مورد مطالعه و پژوهش قرار میگرفت و نتایج به اطلاع ذیربطان میرسید چه بسا الان شاهد این داغ عظیم نبودیم .
معتقدم صحبت از گلایه ها و دردها هیچ وقت کارگشایی نمی کند همه مسئولین حتی عموم مردم غم را می شناسند پس ،از غمها ،کاستیها ، کوتاهیها و کمبودها سخن گفتن هر چند که در ارائه راهکارها موثر است اما این روزها کار جدیدی به حساب نمی آید .
حادثه پلاسکو مانند تمامی حوادث دیگر از سه منظر قابل بررسی است .
پیش از حادثه حین حادثه پس از حادثه
این که پیش از حادثه چه بودیم و چه باید می شد و نیز اینکه حین حادثه ای که از صبح روز پنجشنبه 30/10/95 شروع شد و تا سحرگاهروز شنبه 10/11/95 بطول انجامید چه شد که باید و یا نباید می شد ، تنها تا جایی مهم است که ما را از شرایط پس از حادثه غافل نکند .
بازیابی و باز توانی پس از حادثه پلاسکو
باز یابی و اورهال کردن تجهیزات
شورای شهر با مصوبه اخیر مبنی بر در اختیار گذاشتن یکصد میلیارد تومان ، گام صحیحی در این خصوص برداشته است تصویب این موضوع در جلسه اضطراری نشان از نگرانی مدیران شهری و درک پویا بودن شهر تهران توام با مخاطرا ت موجود در شهر است .
در این خصوص ضروریست به اطلاع برسانم طی بسیاری از مصاحبه های انجام شده به کرات از کفایت تجهیزات و امکانات آتش نشانی برای شهر تهران سخن رانده شده است برای سنجش اعتبار این مدعا ، کافیست همزمان و تنها در سه نقطه تهران حریق یا حادثه ای در ساختمانهای بلند رخ دهد در این شرایط تامین تجهیزات مصرفی مانند سیلندرهای تنفسی نیز با مشکل مواجه خواهد بود . کاستیهای سیستمهای ارتباطی بین پرسنل ، نواقص ارتباطات در حوادث چاه و بسیاری موارد دیگر که نیاز به کار کارشناسی دارد . علی ایحال تامین تجهیزات نه تنها برای آتش نشانی تهران بلکه برای تمامی شهرها ضروریست .
لازم به ذکر است بسیاری از تجهیزات مورد نیاز از طریق مبتکرین در سازمانهای آتش نشانی در کشور طراحی شده و بومی میگردند که متاسفانه نبود سازوکاری مناسب در بهره برداری از این پتانسیلها عموما موجب بی نتیجه ماندن  این طرحها می شود . در این خصوص نکات و توضیحات قابل توجهی وجود دارد که در صورت لزوم ارایه خواهد شد ./
باز توانی نیروی انسانی
شهر تهران با آمار حوادث روزانه قریب به 270 مورد حادثه ای که برای پاسخ به آنها نیروی آتش نشانی به محل اعزام می شود، برای آمادگی برای مقابله با حوادث بعدی پس از هر حادثه ضرورت دارد به سرعت و در کوتاهترین زمان خود را به شرایط عملیات بازگرداند .
اکنون که در شرایط پس از حادثه قرار داریم تامین تجهیزات تنها بخشی از توان مقابله با حوادث را تامین میکند و بخش عمده پتانسیل مقابله با حوادث نیروهای عملیاتی و پرسنل سازمان آتشنشانی هستند که متاسفانه در این روزها از شرایط خوبی برخوردار نیستند .
بررسی آمارهای طلاق در سازمان، آمار اختلافات خانوادگی و بسیاری ناهنجاری های خانوادگی که این پرسنل با آنها دست به گریبانند قطعا از تاثیرات منفی شغلی ایشان است ، وجود استرس فراوان در کار که یکی از عوامل بروز ضایعه روانی با عنوان PTSD در میان پرسنل است نیز وضعیت نگران کننده این گروه را تبیین می کند . این روزها با توجه به بروز حادثه پلاسکو تمامی خانواده های پرسنل عملیات بیش از پیش نگران سرپرستان خانواده خود هستند که بلاشک گذران 24 ساعت زمان شیفت این سرپرستان در میان افراد خانواده نیز توام با استرس فراوانی خواهد بود . علی ایحال به منظور تسریع در ریکاوری پرسنل و جلوگیری از تبعات بعدی که در صورت قصور گریبان خانواده ها را خواهد گرفت پیشنهاد میگردد اداره سلامت شهرداری با پتانسیل در اختیار خود در جهت انجام اقدامات بایسته در خصوص پایش میزان آسیب روانی وارده به پرسنل و خانواده های ایشان تسریع نمایند چرا که از بحران آموخته ایم گذشت زمان جبران خسارات را سخت و پر هزینه تر خواهد کرد .
به همین منظور تقاضا دارم به هیچ و جه و بدون کار کارشناسی اقدامی در این خصوص صورت نگیرد . در صورت نیاز به توضیح بیشتر توضیحات ارایه خواهد شد ./
پرداختن به نیروی انسانی در تمامی نهادها حائز اهمیت است تا جایی که تمامی نهادها واحدی به نام منابع انسانی دارند تغییر نام این واحدها از نام واحد پرسنلی به منابع انسانی خود گویای بسیاری از مطالب است هرچند که در اجراء ، بسیاری از این واحدها تنها به رتق و فتق امور جاری سازمانها اعم از احکام پرسنلی ویا ارتقاء ها میپردازند اما همانگونه که همه میدانیم سرمایه اصلی هر سازمانی نیروی انسانی آن است . در سازمان آتش نشانی با توجه به سنگینی کار و آسیبهای بسیار جسمی و روحی نیروها هرگز قادر به ارایه خدمت به مدت سی سال نیستند این بدین معنی است که با کهولت سن آسیبها بیشتر و خطرناکتر خواهد شد  . خوشبختانه با تصویب لایحه سخت و زیان آور شغل آتش نشانی نیز به جمع مشاغل سخت پیوسته است و انشاالله به زودی با تصویب شورای نگهبان موضوع اجرایی خواهد شد .
تسریع در اجرای این مصوبه قطعا گامی موثر در کاهش آسیبها به این قشر خواهد بود  .
تا اینجا فقط به تامین شرایط برای مقابله با حوادث بعدی پرداخته شد اما درد اساسی جای دیگری است .
مدتهاست فریاد میزنیم همه چیز را در فرایند Active Fire Protection   نبینید . تامین تجهیزات ، افزایش ایستگاهها ، کاهش زمان دسترسی و حتی افزایش توان پرسنل همه و همه در راستای اقدامات مقابله ای است به این معنی که پس از رخ دادن حادثه بتوانیم به نحو شایسته ای به آن پاسخ بدهیم که البته بسیار هم پسندیده است اما دقت داشته باشیم که بسیار ضروری تر از این اقدام تلاش در جهت حذف ، کاهش و یا کنترل مخاطرات است و یا تلاش در جهت پررنگ کردن مباحث passive fire protection  . یا به عبارتی ساده تر به سمتی حرکت کنیم که یا حوادث رخ ندهند و یا در صورت بروز حوادث تبعات آن حداقلی و کنترل شده باشند . در این صورت و زمانیکه تعداد حریقها و حوادث و وسعت آنها کمتر شد نیازی به تاسیس ایستگاه جدید نخواهد بود .
برای درک بهتر موضوع مثالی که متاسفانه در کشور وجود دارد این است که شاهد ساخت بیمارستانها با هزینه های گزاف هستیم و هیچگاه نیز این نیاز مرتفع نشده است در حالی که با افزایش سطح بهداشت در جامعه می توانیم موجب کاهش تقاضا برای تخت بیمارستانی باشیم .
خب حالا بازهم از درد گفتیم درمان چیست ؟ در این مورد راه حلی بسیار با اهمیت و تقریبا سهل الوصول وجود دارد و آن هم توجه به همان نیروی انسانی است که در پیش به آن اشاره شد اما اینبار نه نیروی متخصص آتش نشان بلکه نیروی مردمی و عامه مردم که اگر به آن توجه شود بسیار کارآمد خواهد بود .
در سال 2015 در کنفرانس بین المللی ساختمانهای بلند از منظر آتش نشانی در مالزی با مذاکراتی که با همتایانمان در کشورهای مختلف داشتیم موفق بودن این تجربه ضرورت استفاده از آن را اثبات کرد . دانستن این موضوع قابل تامل است که در کشور مالزی آموزش ایمنی عمومی در تمامی سطوح و برای تمامی اقشار جامعه  از مهد کودک گرفته تا سرای سالمندان انجام می شود . اجرای این موضوع موجب شده تا حوادث و حریقهای شهر کوالا لامپور ( شهر آسمانخراشها ) به تعداد 20 مورد و تعداد تلفات و خسارات جانی و مالی در یک شیفت کاری به تعداد قابل ملاحظه ای  کاهش یابد این درحالیست که بنا بر اظهارات مدیر ستاد فرماندهی شهر کوالالامپور این شهر نیز مانند تهران در سالهای گذشته نه چندان دور شرایطی همچون تهران را پشت سر گذاشته است و تنها از طریق آموزش شهروندان و به کارگیری سیستمی منسجم در بهره مندی از پتانسیل آتش نشانان داوطلب به چنین موفقیت درخور توجهی دست یافته اند .
شهر تهران نیز درحال حاضر و بنا بر آمار موجود بیش از هشت هزار نفر آتش نشان داوطلب و ایمن یار دارد و این بدین معنی است که حداقلهایی را هم که داریم به درستی مدیریت و استفاده نمی کنیم .
آموزش عمومی یا شهروندی از جمله اقدامات بسیار ضروریست که باید با تمهید سازوکاری مناسب مجدداً در سطح شهر احیا گردد که این بخش توسط سازمان آتش نشانی و همکاری نهادهای ذیربط قابل اجراست .اما از آن مهمتر نهادینه کردن موضوع آموزش ایمنی عمومی در سطح جامعه است که تنها از طریق تدوین متون درسی و با همکاری نهادهای ذیربط از جمله آموزش و پرورش این امکان میسر است . مستحضر باشید که پیشرفت در هر زمینه ای بدون توجه به آموزش امری است مهال . همانند ورود تکنولوژی بدون فراگیری و آموختن روشهای بهره مندی از آن ، مسیری که تا کنون بارها و بارها موجب خسران جوامع شده است . در این مورد به مثالهای بسیاری میتوان اشاره کرد . علی ایحال توضیح در تایید موضوع شرح واضحات است . فلذا اگر بدنبال پیشگیری از تکرار فجایعی این چنین هستیم باید از پتانسیلهای بسیار قوی مردمی که داریم به بهترین شکل بهره مند شویم .
یکی دیگر از مواردی که تا کنون در سطح کشور به آن توجه کمی شده است موضوع استاندارد سازی است که باید در تمامی زمینه ها اجرا شود به عنوان مثال هنوز در هیچ کدام از سازمانهای آتش نشانی کشور از شیوه های استاندارد عملیاتی یا همان SOP در مواجه با حوادث استفاده نمی گردد زیرا اساسا هیچ شیوه عملیاتی مناسبی برای مواجهه با حوادث در کشور وجود ندارد . البته اقداماتی در این زمینه ها توسط برخی از سازمانها ازجمله سازمان آتش نشانی تهران صورت گرفته که هنوز در مسیر مقدماتی باقی مانده است و با توجه به اینکه هیچ رفرنس بین المللی از آن پشتیبانی نمیکند عملاً ممکن است به لحاظ حقوقی نیز در اجرا با مشکلاتی مواجه گردد . لازم بذکر است راهکارهایی در این مورد وجود دارد که در صورت لزوم ارایه خواهد شد .
به امید فردایی که در آن شاهد هیچ حادثه تلخی نباشیم .
                                                                
 تعداد بازدید :